آشنایی با قوانین خرید و فروش ملک مشاع

آشنایی با قوانین خرید و فروش ملک مشاع

یکی از املاکی که خرید و فروش آن مرسوم است، املاک مشاع نام دارد. بطور کلی هر ملکی که بیش از دو مالک داشته باشد ملک مشاع نامیده میشود. بطوریکه مقدار سهم هریک بصورت قانونی مشخص بوده اما بصورت جغرافیایی قابل تفکیک نیست.

خرید و فروش ویلا در رویان

مثالی میزنیم، بعد از فوت شخص تمامی اموال آن بین ورثه تقسیم میشود. در واقع اموال شخص با در نظر گرفتن اینکه سهم فرزند مذکر دو برابر فرزند مونث است ، بین تمام فرزندان مشاع است.

نکته مهم این است که اشاعه هیچ محدودیتی در صدور اسناد مجزا برای صاحبان ملک مشاع به وجود نخواهد آورد. بنابراین مالکین می‌توانند با توجه به میزان سهم خود تقاضای صدور سند مجزا دهند. در این اسناد سهم مالکانه مشاعی متقاضیان ذکر خواهد شد. در هنگام خرید ویلا در نوشهر و خرید و فروش ویلا در رویان به این نکات توجه کنید.

بهتر است کمی بیشتر با انواع املاک مشاع آشنا شویم :

  • تقسیم به افراز، تقسیم به افراز به حالتی گفته میشود که هریک از مالکین تصمیم می گیرد سهم خود را بصورت قانونی جدا کرده و در اختیار داشته باشد.
  • تقسیم به تعدیل، برای اعتدال بین سهم تمامی مالکین این حالت را در نظر می گیریم که یک زمین مشاع ارزش یکسانی در تمام نقاط ندارد، بنابراین باید از یک کارشناس کمک گرفت، کارشناس مقدار بیشتر از آن بخش از زمین را که ارزش کمتری دارد را به یکی از شرکا و آن بخش که ارزش بیشتری دارد را به مقدار کمتری به شریک دیگر میدهد.

خرید و فروش زمین در رویان

  • حالت سومی هم پیش می آید که علاوه بر تقسیم بندی زمین یا ملک نیاز است مبلغی اضافه به برخی از مالکین پرداخت شود در این حالت ابتدا باید ملک مشاع قیمت گذاری شود و سپس سهم هرکس بطور کامل مشخص شود.

بدیهی است که فروش ملک مشاع بدون رضایت سایر شرکا تخلف است. در صورتیکه شما قصد خرید زمین در نوشهر دارید و آن زمین از اموال مشاع محسوب می شود حتی اگر همه ی شرکا راضی به فروش ملک مشاع باشند اما یکی از آنها با این قضیه مخالفت کند، رای مثبت بقیه نیز باطل میشود و عملا این کار امکان پذیر نیست و در صورت فروش شریک مخالف حق دارد بصورت قانونی این موضوع را پیگیری کند.

خرید و فروش ویلا در نوشهر

اما راهکارهایی برای فروش ملک مشاع وجود دارد که بسیار ساده اند و آشنایی با این راهکارها می تواند در شرایط خاص کمک کننده باشند :

در اولین قدم می توانید از شریک مربوطه بخواهید که سهم شما را بخرد و اگر او در شرایط مالی خوبی باشد از این پیشنهاد استقبال خواهد کرد. راهکار بعدی این است که شما سهم خود را به یک شریک جدید بفروشید. اگر در مرحله ی اول و پس از مطرح کردن شرایط خود شریک مخالف از خرید سهم شما امتناع کرد میتوانید سهم خود را بفروشید و این کار کاملا قانونی است. در صورتی که شریک مخالف با هیچ یک از راهکارها موافقت نکرد شما میتوانید درخواست خود را به دادگاه تحویل داده تا مراجع قانونی برای شما تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.

توجه کنید که بعد از فوت هریک از شرکا ورثه آن ، صاحب سهم میشوند و در مورد خرید و فروش سهم تصمیم گیری می کنند.

خرید و فروش زمین در نوشهر

در سالهای اخیر با بالا رفتن تقاضا برای خرید ملک در نوشهر و خرید ویلا در رویان دست افراد سودجو و منفعت طلب از این شرایط باز شده است. بنابراین برای داشتن یک سرمایه گذاری بی خطر و مطمئن از مشاوران درست در این زمینه کمک گرفت. مشاوران بهاران ملک در هر زمان که شما قصد خرید ویلا در رویان و نوشهر را داشته باشید آماده همکاری با شما هستند. برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل نمایید.

 

تماس با کارشناسان

مقایسه